Rwanda w stanie wojny

Tytuł: Rwanda w stanie wojny

Autor: Piotr Kraśko

Polskie wydawnictwo: G+J książki

Ilość stron: 96

To, co widzimy w telewizji to tylko suche obrazy. Tak naprawdę nie wyobrażamy sobie co dzieje się po drugiej stronie. Wojna w Rwandzie nie jest typową wojną. Przeciwnikami nie są umundurowani żołnierze. Nie ma tu zasad, jakichkolwiek reguł. Równie dobrze może Cie zabić dziesięciolatek z karabinem, który waży tyle co on. Mimo, że Afryka uważana jest za przepiękną i odmienną kulturowo jak i ze względu na walory przyrodnicze, to wchodzisz tu na własną odpowiedzialność.

Rwandę przeczytałam za jednym tchem. Mimo, że książka wydaję się naprawdę drobna, bogata jest w cenne, czasami nawet zaskakujące jak i (przyznajmy szczerze) chwilami brutalne treści. Może brutalne są nie tyle treści, co rzeczywistość. W końcu opisane sytuacje wydarzyły się naprawdę. Momentami aż trudno w to uwierzyć.

Wojna w Rwandzie to  rywalizacja dwóch grup ludzi- Hutu i Tutsi.  Właściwie konflikty międzyplemienne były zawsze- teraz i kiedyś. Konflikty te zmieniły charakter gdy do użycia weszła poważna broń. Wojna w Rwandzie to nie dwa wojska o różnym od siebie umundurowaniu. Tam nawet nie wiesz z kim walczyć. Nie wiesz jak rozstrzygnąć kto jest dobry, a kto zły. A oni nadal zabijają…

  Gdy wygląd nie wyjaśniał tego bez żadnych wątpliwości, zabójcy pytali o dowód. Zapisane w nim słowo „Tutsi” oznaczało śmierć.

Z kolei gdy Tutsi przejęło władzę, to Hutu musieli uciekać. Rwanda uzmysławia, że wojnę postrzegamy w zupełnie inny sposób niż jest to w rzeczywistości. Wiemy tylko tyle, że giną tam ludzie.

Nie podobało mi się przeskakiwanie z jednego wątku do drugiego, podczas gdy ten drugi był na zupełnie inny temat. Na szczęście nie rzuca się to brutalnie w oczy. : )

Szczerze mówiąc książka przeszła moje oczekiwania. Spodziewałam się relacji z wojny, a zyskałam o wiele więcej. Rwanda pokazuje jak ważny jest pokój i że warto go docenić.

Reklamy

17 responses to “Rwanda w stanie wojny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: