Mroczny sekret

Tytuł: Mroczny sekret

Tytuł oryginalny: A Great And Terrible Beauty

Autor: Libba Bray

Seria: Magiczny krąg (Tom I)

Polskie wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

16-letnia Gemma trafia do Akademii Spence po tragedii, jaka miała miejsce  w Indiach. W akademii znajduje koleżanki, z którymi się zaprzyjaźnia. Tworzą stowarzyszenie zwane Zakonem, by choć po części decydować o sobie, o tym co mówią, robią i jak się zachowują. Podczas tajemnych spotkań Zakonu Gemma odkrywa w sobie moc, której nie rozumie. Jedni przestrzegają ją przed używaniem mocy, inni zachęcają. Gemma postanawia na przekór wszystkim wejść do Międzyświata- miejsca, gdzie spełniają się marzenia i zabrać ze sobą do niego przyjaciółki. Czy podjęła dobrą decyzję?

Muszę przyznać, że początek książki mocno mnie wciągnął. Tym bardziej, że cała akcja dzieje się w epoce wiktoriańskiej: szeleszczące suknie, gorsety i… parszywe traktowanie kobiet! Niestety akcja szybko robi się chaotyczna, a wizje Gemmy są nieskładne. Czasami trudno odróżnić co jest wizją, a co rzeczywistością. Mimo tego, że Gemma też ma taki problem, to mam wrażenie, że nie jest to napisane w zbyt zachęcający sposób.

Książka ukazuje realia tamtej epoki. Widzimy jak były traktowane kobiety, jak rodzice traktowali swoje dzieci. Matki albo szukały bogatego męża swoim córkom, albo kompletnie ignorowały swoje pociechy. Co do przedstawienia dawnej rzeczywistości, książka zarabia u mnie duży plus.

Bohaterka czasami wydawała mi się sztuczna… Widać, że Gemma przedstawiona jest w taki sposób, by się z nią utożsamiać. Tyle tylko, że sporo psują jej relacje z przyjaciółkami. Dziwiło mnie, że nie wspomniała im ani słowa o ich wrednym zachowaniu prosto z mostu.  No, ale to tylko moje odczucia, bo zżycie z bohaterem jest indywidualną sprawą. :]

Podsumowując książkę oceniam jako średnią. Miejscami nadto chaotyczna, przedstawiająca postacie chwilami „zbyt płaskie”. Jednakże miała przesłanie- i to nie byle jakie. Pokazała mi, że trzeba uważać na słowa, a także na skutki naszych decyzji.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję

Reklamy

5 responses to “Mroczny sekret

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: