Obywatel, który się zawiesił

Tytuł: Obywatel, który się zawiesił

Autor: Rafał Kosik

Wydawnictwo: Powergraph

„Obywatel, który się zawiesił” to zbiór dziesięciu opowiadań, których akcja toczy w Polsce zarówno w teraźniejszości, jak i przyszłości. Można by uznać, że zawierają w sobie coś w rodzaju przesłania, które czytelnik musi odkryć.

Pierwsze z opowiadań ma tytuł „Obywatel, który się zawiesił”. Opowiada o człowieku „zjedzonym” przez biurokrację, którą tak naprawdę bez problemu można doświadczyć dziś na własnej skórze. Ów człowiek chciał tylko świętego spokoju, pragnął robić co kocha. W końcu papiery zajęły całe jego życie, a on w końcu postanowił je ignorować. Myślę, że to jedno z moich ulubionych opowiadań.

Opowiadanie  „Skrytogrzesznicy” szczerze mówiąc nie przypadło mi do gustu. Wątki są niejasno poprzeplatane, sprawiając, że czytelnik w pewnym momencie się w tym gubi. Pomimo tego, że sama idea światów równoległych bardzo mi się spodobała, to rozwinięcie tej myśli było znacznie gorsze.

„Mgła” zaczyna się jak amerykański horror. Grupka przyjaciół-  rozłączają i trafiają do dziwnego miejsca. Pomysł naprawdę super. Zwłaszcza zakończenie, które daje do myślenia. Jednakże w pewnych momentach dialogi są zbyt długie, skomplikowane.

„Coś, czego nigdy nie pamiętamy” wywarło na mnie spore wrażenie. Zmusza człowieka by zastanowił się nad swoim postępowaniem, nad tym, czy naprawdę docenia to co ma. Choć czasem rutyna może wydawać się czymś złym, to stracenie tego co się dotąd miało uzmysławia nas o skarbie, jaki posiadaliśmy. Dodajmy również tajemnicze zakończenie, które jak  najbardziej pasuje do całego opowiadania.

„Czy ktoś tu widział Boga?” to cudowne opowiadanie. Zaczyna się do wypadku- śmierci człowieka, który trafia do nieba. Wszystko przedstawione jest w bardzo prosty sposób- chmury, święty Piotr i ci, którzy umarli czekający w  kolejce na wejście do nieba. Były tam wątki z którymi się nie zgadzałam, aczkolwiek sama idea przypadła mi do gustu.

Podsumowując, uważam, że „Obywatel, który się zawiesił” to zbiór opowiadań lepszych i gorszych. Oczywiście przedstawiłam tu tylko niektóre z nich. Jest to książka ukazująca realia naszej rzeczywistości, czasami nawet zbyt wyolbrzymione,po to byśmy mogli je ujrzeć.

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: