Mały brat

Tytuł: Mały brat

Tytuł oryginalny: Little brother

Autor: Cory Doctorow

Polskie wydawnictwo: Otwarte

Kilka dni temu w moje ręce wpadła książka „Mały brat”. Wydana w 2011 roku odniosła spory sukces obsypując autora- Cory`ego Docotorow, nagrodami (White Pine Award, Prometheus Award, John W. Campbell Memorial Award). Zachęcona przychylnymi opiniami postanowiłam przeczytać tą książkę i przybliżyć ją nieco tym, którzy wciąż zastanawiają się nad wartościowością jej treści.

Akcja dzieje się w San Francisco. Ze skomputeryzowanego światka wywodzi się siedemnastoletni Marcus i kilkoro jego przyjaciół- hakerów. Rozeznani w technice informatycznej, wielbiciele gier komputerowych- pomimo tak młodego wieku są specjalistami w tej dziedzinie. Jednak cały znany dotychczas świat przewraca się do góry nogami wraz z atakiem terrorystycznym na San Francisco Bay Bridge. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwiększa zabezpieczenia, traktując każdego obywatela jako potencjalnego terrorystę. Technika tylko im w tym pomaga. Kamery, podsłuchy, i inne wyspecjalizowane narzędzia tylko po to, by zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Czy jednak dla bezpieczeństwa można łamać podstawowe prawa człowieka?

Autor wskazuje na zależności między bezpieczeństwem a wolnością i tym, jak wolność jest ograniczana. Czytelnik nagle zdaje sobie sprawę, że anonimowość w internecie to tylko złudne uczucie. Gdyby ktoś chciał, na pewny by nas znalazł.

Walka o wolność- jeden przeciw wszystkim. Niestety, czasami miałam wrażenie, że więcej dzieli mnie z bohaterem, niż łączy. Czym były motywowane jego decyzje? Co działo się w jego głowie? Nie zaszkodziłoby, gdyby w książce znalazło się więcej wzmianek na ten temat.

Powieść przepełniona jest wieloma terminami informatycznymi. Widać, ze autor starał się przystępnie wytłumaczyć je czytelnikowi, jednakże z różnym skutkiem. Pomimo tego, nie brak tam ciekawych wątków w stylu „Zrób to sam”. Aż chciałoby się spróbować.

Co ciekawe, pomysł na tytuł zaczerpnięty został z koncepcji Wielkiego Brata z powieści Orwella „Rok 1984”. Doctorow inspirował się Orwellem, a teraz inspirują się nim. Okazuje się, że obecnie trwają prace nad powieściowym ParanoidLinuxem.

Podsumowując, „Mały brat” to wciągająca powieść. Im dalej w nią zabrniesz, tym staje się ciekawsza. Porusza ważne aspekty takie jak wolność, bezpieczeństwo, prywatność w dobie komputerów i walka o swoje przekonania. Ta powieść jest do wszystkich- nie tylko programistów, informatyków czy hakerów. Otwiera oczy na rzeczywistość i pozwala spojrzeć na nią pod innym kątem. „Małego brata” uważam za pozycję godną polecenia.

+ taki mały bonusik. Piosenka, która kojarzy mi się z tą książką. 🙂

Reklamy

One response to “Mały brat

  • Edyta28

    Na razie się za nią nie zabiorę, choć brzmi ciekawie. Zwłaszcza to nawiązanie do Orwella, choć nie mam pewności, czy to nie chwyt marketingowy. Dlatego może innym razem.
    Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: