Oskar i pani Róża

Tytuł: Oskar i pani Róża

Tytuł oryginału: Oscar et la dame rose

Autor: Éric-Emmanuel Schmitt

Polskie wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Ilość stron: 80

Oskar jest bardzo nietypowym dzieckiem. Narracja w pierwszej osobie pozwala czytelnikami zatonąć w inności bohatera, który pomimo tak młodego wieku, z ucznia przeradza się w nauczyciela- uczy nas jak żyć. Oskar jest chory na białaczkę, mieszka w szpitalu. Ma kilku kolegów, co tydzień odwiedzają go rodzice, lecz tak naprawdę najbardziej związany jest z pewną pracownicą szpitala- ciocią Różą.  Po odkryciu choroby chłopiec oddalił się od rodziców, a chwile spędzane z nimi w każdą niedzielę to istna mordęga. Wkrótce Oskar podsłuchuje rozmowę doktora z rodzicami, z której wynika, że niedługo umrze. Zamyka się w sobie, a jedynym kluczem do niego jest ciocia Róża. Ciocia Róża namawia go by pisał do Pana Boga, przekonując o Jego istnieniu i zagłębiając w Jego tajemnicę.

Cała książka ma postać listów do Pana Boga pisanych przez małego Oskara.  Wkrótce dowiadujemy się z nich, że ciocia Róża ustala pewien system- Oskar ma traktować każdy jeden dzień jako 10 lat. Urocze, proste przeżycia dziecka przyrównywane są w listach do zachowań ludzi w danym wieku. Przekaz ten dogłębnie wzrusza i zawiera w sobie pewnego rodzaju tajemnicę. Jesteśmy świadkami przemiany wewnętrznej Oskara- właściwie od umownych narodzin, aż do śmierci.

Oskar i pani Róża to pozycja, którą warto przeczytać. Pomimo, że jest bardzo krótka,  treść bogata jest w emocje i uczucia.

Reklamy

10 responses to “Oskar i pani Róża

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: